You are here: Home // Diety // Odmiany diety wegetariańskiej

Odmiany diety wegetariańskiej

Idea wegetarianizmu staje się coraz bardziej popularna, współczesne media bombardują nas zaletami tej diety, która podobno oczyszcza i umysł i duszę. Mimo, że utrzymanie jej we współczesnych czasach jest trudne coraz więcej osób zaczyna ją praktykować. Warto poznać wszystkie odmiany diety wegetariańskiej.

Trzeba pamiętać wegetarianizm to nie tylko nie jedzenie mięsa ale również wykluczenie z diety produktów zawierających substancje odzwierzęce, m.in. żelatynę, podpuszczkę, tłuszcz zwierzęcy.

Najpopularniejsza odmiana wegetarianizmu, która wyklucza z diety wyłącznie jedzenie mięsa nosi  nazwę Laktoowowegetarianizmu. Laktowegetarianie braki zawartych w mięsach i ich przetworach- białek pełnowartościowych, żelaza, witaminy z grupy B- nadrabiają produktami mlecznymi i jajkami. Warto jednak pamiętać, że spożycie jajek w zbyt dużej ilości również jest nie zdrowe   i dziennie nie powinno przekraczać 30 g.
Inną odmianą wegetarianizmu jest Owowegetarianizm w którym dopuszczone są jedynie jajka jako produkty pochodzenia zwierzęcego. Nie spożywamy: mięsa, nabiału, jak również miodu.
Trzecią i jedną z najbardziej popularnych rodzajów wegetarianizmu jest weganizm. Polega na rezygnacji ze spożywania wszelkich pokarmów produkcji zwierzęcej. Poza mięsem wyłączane są więc z jadłospisu mleko, sery, jaja, miód. Weganie tym sposobem spożywają wyłącznie produkty pochodzenia roślinnego oraz grzyby. Ich dieta obejmuje warzywa, owoce, produkty zbożowe (kasze, makarony, ryż, pieczywo, płatki zbożowe), rośliny strączkowe (fasole, soczewice, groch, soję, ciecierzycę i inne), orzechy i pestki, oleje roślinne. Dobrze zaplanowana dieta wegańska jest zdrowa i jest w stanie zapewnić wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Przed jej rozpoczęciem należy jednak koniecznie skonsultować się z dietetykiem aby uniknąć niedoborów jodu, witaminy B12 czy kwasów omega-3.
Witarianizm - opiera się na spożywaniu tylko świeżych owoców i warzyw. Nie wolno spożywać gotowanych potraw oraz napojów typu kawa czy herbata. Witarianie dopuszczają podgrzewanie jedzenia do 41 °C. Powodem przechodzenia na witarianizm jest głównie przekonanie, że pokarm poddany obróbce termicznej traci swoje składniki mineralne, warto jednak pamiętać, że istnieją produkty, które wprost przeciwnie- uwalniają je dopiero w odpowiedniej temperaturze.
Ostatnią i najbardziej skrajną formą wegetarianizmu jest Frutarianizm. Frutarianie spożywają wyłącznie owoce i orzechy czyli to co człowiek może samodzielnie zerwać i wyhodować. Z powodów klimatycznych ta odmiana wegetarianizmu jest mało popularna, zwłaszcza w naszym regionie.

Related posts:

  1. Jak walczyć z pokusami podczas diety?
  2. Z serii „niebezpieczne” diety- dieta Atkinsa.
  3. Owoce i warzywa podstawą tej diety!
  4. Posiłki wielkości garści- sekret diety garściowej.
  5. Na czym polega dieta strukturalna?

Tags: , ,

comment closed

Copyright © 2009 Dieta | Odchudzanie | Zdrowa żywność. All rights reserved.