You are here: Home // Porady // Oliwa na zdrowie

Oliwa na zdrowie

Najlepsza oliwa z oliwek-Extra Virgin posiada wiele właściwości zdrowotnych. Jest ona bogata w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które mają dobry wpływ na działanie naszego organizmu. Powodują one obniżenie poziomu cholesterolu poprzez pobudzenie jelit i wątroby do produkcji związków zmniejszających ilość cholesterolu LDL, a co za tym idzie oliwa zmniejsza ryzyko chorób serca i układu krążenia.

Oliwa z oliwek zawiera duże ilości kwasu oleinowego, który zmniejsza zachorowalność na astmę i alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa. Oliwa jest ponadto bogata w witaminy A,E,D,K. W ten sposób pomaga w przy stwardnieniu tętnic, kamicy żółciowej, nieżycie i owrzodzeniu żołądka oraz w zaparciach a także zapobiega tworzeniu się wolnych rodników. Oliwa oczyszcza i reguluje procesy trawienia. Dodatkowo spowalnia procesy starzenia się i przeciwdziała zakrzepom. Zaleca się ją osobom chorym na cukrzycę, gdyż asymiluje cukry i wyrównuje ich poziom we krwi. Oliwa nie zawiera soli i stanowi produkt bezglutenowy. Wymienione jej właściwości sprawiają, ze zaleca się spożywanie jednej łyżki stołowej oliwy z pierwszego tłoczenia dziennie na czczo.

Kolejną zaletą oliwy jest oczyszczanie jamy ustnej z zalegających złogów nikotynowych u palaczy.

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia wykorzystywana jest również powszechnie jako kosmetyk. Smarowanie skóry oliwą Extra Virgin daje jej zdrowy, promienny wygląd. Wnikając wgłąb skóry oliwa nawilża ją, zmniejsza zmarszczki, odświeża oraz koi. Dodatkowo działa na skórę witamina E, będąca naturalnym antyutleniaczem. Dla natłuszczenia skóry zalecane są ciepłe kąpiele z dodatkiem kilku łyżek tego naturalnego produktu. Dodatkowo oliwa może być stosowana jako dodatek do maseczek, peelingów, kremów. Polecany jest również oliwkowy masaż, który pobudza krążenie krwi, odżywia i wygładza skórę.

Oliwa z oliwek stanowi wartościowy produkt w każdej kuchni. Nie powinna ona być wykorzystywana jedynie do sałatek. Poprawia ona smak i aromat wielu potrawom. Z tego powodu powinna być stosowana do smażenia, pieczenia i przy gotowaniu. Oliwa nie wnika w głąb mięsa, lecz nadaje mu chrupkość. Oliwa jest to również nieoceniony dodatek do potraw z makaronem, ryżem czy owocami morza.

Przechowywanie oliwy jest ważne. Powinna ona stać z daleka od światła, w chłodnym miejscu. Jednakże nie należy trzymać jej w lodówce, gdyż wtedy krzepnie. Zamknięta fabrycznie butelka oliwy może być przechowywana trzy lata a otwarta- trzy miesiące.

Oliwa z oliwek powinna być wszechstronne stosowanym dodatkiem i częścią potraw ze wzgledu na jej smakowe i zdrowotne walory.

Related posts:

  1. Masuj na zdrowie!
  2. Z kiełkami po zdrowie!
  3. Zanurz się w luksusie, czyli uroki domowego SPA.
  4. Dieta w ciąży
  5. Biegnij po zdrowie i urodę.

Tags: , ,

comment closed

Copyright © 2009 Dieta | Odchudzanie | Zdrowa żywność. All rights reserved.