You are here: Home // Porady // Dietetyczne preparaty odchudzające

Dietetyczne preparaty odchudzające

Dla zmniejszenia liczby kilogramów nie wystarczy zmniejszenie porcji jedzenia czy zwiększenie wysiłku fizycznego. Oczywiście te działania wspomagają proces utraty wagi, jednak do odpowiednia strategia żywieniowa oraz zmiany w diecie decydują o zmniejszeniu nadwagi. Niestety wiele osób cierpiących na otyłość nie posiada odpowiedniej wiedzy z zakresu odżywiania a co za tym idzie często sięga po preparaty wspomagające odchudzanie. Czy słusznie?

Zwiększanie się wagi u osób dorosłych związane jest z nieprawidłową dietą. Organizm zwykle sam potrafi regulować masę ciała, ale przewlekle zakłócany metabolizm osłabia działanie mechanizmów chroniących przed przyrostem wagi. Niezbilansowane posiłki i nadkonsumpcja wysokokalorycznej i przetworzonej żywności to główne przyczyny nadwagi. Przede wszystkim wiele osób spożywa zbyt wiele tłuszczy i cukrów przy jednoczesnym braku aktywności fizycznej. Dodatkowo oprócz ilości liczy się również jakość pożywienia. Pogłębienie się problemu nadwagi powoduje, że zwiększa się znaczenie oraz popularność suplementów wspomagających proces odchudzania. Jednakże sukces w odchudzaniu nie jest bezpośrednio związany z preparatami odchudzającymi lecz z odpowiednią dietą (zachowaniem określonej ilości i jakości żywności). Dla zmniejszenia wagi należy spożywać posiłki charakteryzujące się wysoką wartością odżywczą. Taka żywność ma jednak dużą kaloryczność, co zmniejsza efekty diety. Z tego powodu należy uzupełniać dietę w suplementy uzupełniające np. składniki mineralne lub witamy przy jednoczesnym wycofaniu produktów wysokokalorycznych.

Produkty wspomagające odchudzanie najczęściej występują w postaci proszków, tabletek oraz kapsułek. Sproszkowany preparat zwykle służy do przygotowania koktajli odżywczo-energetycznych, które mają zastąpić posiłek. Taka forma suplementów oznacza, że spożywa się niskokaloryczny posiłek przy zapewnieniu określonej wartości odżywczej. W skład ich wchodzi białko, węglowodany o niskim indeksie glikemicznym, zestaw witamin i składników mineralnych. Preparaty w formie tabletek lub kapsułek bogate są zwykle w błonnik, który to wspomaga proces trawienny. Preparaty te należy popijać dużą ilością wody.

Na rynku można również spotkać suplementy żywności zawierające regulatory metaboliczne, które mają na celu przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej (np. L-karnityna). Jednakże skuteczne stosowanie tego typu preparatów musi wiązać się z regularnym wysiłkiem fizycznym. Dodatkowo w celu regulacji gospodarki lipidowej organizmu często stosuje się takie substancje jak: cholina, inozytol, metionina. Związki te rozpuszczają tłuszcze. Stosowanie preparatów z inozytolem i choliną powinno być związane z piciem dużej ilości wody oraz przyjmowaniem witamin z grupy B i łatwo przyswajalnych związków wapnia. Tego typu suplementy należy spożywać ostrożnie i po konsultacji z lekarzem.

Sposób przyjmowania preparatów odchudzających jest także ważny. Niektóre z nich należy zażywać na czczo, niektóre bezpośrednio po posiłku. Dodatkowo wiele suplementów wymaga dodatkowego przyjmowania określonych składników lub ograniczenia niektórych produktów żywieniowych.

Related posts:

  1. Czy dietetyczne jedzenie naprawdę odchudza?
  2. Dieta w ciąży
  3. Wspomagacze odchudzania.
  4. Odchudzające trio: chrom, magnez i cynk.
  5. Wspomagacze odchudzania.

Tags: , , , ,

comment closed

Copyright © 2009 Dieta | Odchudzanie | Zdrowa żywność. All rights reserved.