You are here: Home // Porady // O ekologicznej żywności

O ekologicznej żywności

Określenie „żywność ekologiczna” odnosi się do tych produktów żywnościowych, które powstają bez zastosowania wszelkiego rodzaju nawozów sztucznych oraz chemicznych środków ochrony roślin, przy jednoczesnym dążeniu do zachowania żywności gleby. Dokładne wymagania odnoszące się do procedur uprawiania żywności zawarte są w rozporządzeniu Rady Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej  2092/91. Często pojęcie „ekologiczna żywność” stosowane jest zamiennie z określeniem „zdrowa”. Jest to jednak błędny zabieg i często sprzyja manipulacji konsumenta. Nie wszystko bowiem, co w różnego rodzaju reklamach i akcjach promocyjnych określane jest jako „zdrowa żywność”, stosuje się do wymogów „ekologicznych”.

Producenci i przetwórcy zdrowej żywności zobowiązani są do oznaczania swoich produktów certyfikatami. Ekologiczna żywność różni się od pozostałej przede wszystkim pod względem produkcji (brak zastosowania środków chemicznych, sztucznych nawozów, nawozić można bowiem środkami dostępnymi w przyrodzie). Hodowla zwierząt również wygląda w inny sposób, gdzie stosuje się odpowiednio dobrane pasze. Produkty nie mogą zawierać również sztucznych barwników, konserwantów, tak popularnych wśród innych, czy innego rodzaju wzmacniaczy smaku i zapachu.
Wszelkie te aspekty regulowane są prawnie przez ustawę o rolnictwie ekologicznym. Przedsiębiorstwa są kontrolowane co najmniej raz do roku pod względem dostosowywania się do obowiązujących wymogów. Na podstawie pełnej kontroli całego zakresu działalności gospodarstwa czy przetwórstwa przyznawany jest certyfikat na okres jednego roku. Obowiązuje on na terenie całej Unii Europejskiej i może być przyznany ponownie po pomyślnym przebiegu kolejnej kontroli.
Wobec wzrostu popularności  zdrowego odżywiania i stosowania ekologicznej żywności pojawiają się oczywiście próby zafałszowania unijnego oznaczenia. Dlatego też warto wiedzieć jak oryginalny znak powinien wyglądać. Wspólnotowa etykietka „Rolnictwo ekologiczne” musi być opatrzona dodatkowo takimi informacjami, jak:

  • nazwa i numer jednostki certyfikującej
  • nazwa i adres producenta, właściciela lub sprzedawcy produktu, nazwa produktu, znak partii towaru
  • logo UE „Rolnictwo ekologiczne” – obowiązkowe od 1 lipca 2010 roku.

Może występować również potwierdzający tekst: „Rolnictwo ekologiczne – system kontroli WE”.
O czym dokładnie informuje nas owo oznaczenie? No więc możemy być pewni, że tak oznakowana żywność jest w 95% wyprodukowana przy zastosowaniu określonych, ekologicznych metod, środków produkcji i przetwarzania, które są ściśle nadzorowane.
Niestety jednak za taki „luksus” musimy dodatkowo zapłacić. Według badań produkty wytwarzane w ten sposób są średni 25% droższe od pozostałych. W Polsce te różnice są jeszcze większe.

Related posts:

  1. Co to jest indeks glikemiczny?
  2. Dieta w ciąży

Tags: , , ,

comment closed

Copyright © 2009 Dieta | Odchudzanie | Zdrowa żywność. All rights reserved.