You are here: Home // Fitness, Porady // Poczuj wewnętrzną siłę! Sztuka Tai-Chi.

Poczuj wewnętrzną siłę! Sztuka Tai-Chi.

Najlepszym sposobem na pokonanie stresu, zatrzymanie się, nabranie dystansu, zharmonizowanie ciała i umysłu, a także ucieczkę od cywilizacyjnego hałasu jest skorzystanie z mądrości Dalekiego Wschodu.

Tai-chi to aktywna medytacja, która kształtuje ciało, uspokajając duszę. Narodziła się i była udoskonalana w Chinach. Proponuje całkiem inny, nowy rodzaj ruchu i nowy rodzaj myślenia o własnej fizycznej sprawności. Mimo iż uznawana jest za sztukę walki, to koncentruje się na sile wewnętrznej. Tai chi bowiem nie jest skojarzone z rywalizacją, celem jest tu Twoje zdrowie oraz sprawność ciała i ducha. Systematyczne ćwiczenie Tai-chi, mimo iż przede wszystkim działa na sferę fizyczną to także uspokaja system nerwowy.

Tai chi jest ciągiem 108 naturalnych ruchów, które należy wykonywać powoli, w skupieniu i ściśle określonej sekwencji. Mają one naśladować te, które wykonują zwierzęta: ptak, małpa, tygrys, wąż. Wykonując harmonijne, płynne ruchy, w Twoim ciele znika napięcie, oddech i serce stają się spokojniejsze, a umysł  oczyszczony.
Ćwiczenia mają na celu zaangażowanie wszystkich partii ciała – rozluźnienie każdego stawu. Sztuka ta może być więc pomocna w leczeniu chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa, czy problemów z trawieniem (ruchy obrotowe, czyli różnego rodzaju skręty, masują brzuch). Ponadto sztuka ta usprawnia pracę mózgu i zwiększa komunikację międzypółkulową. Lewa półkula odpowiedzialna jest za zdolności matematyczno-przestrzenne i myślenie logiczne, prawa natomiast wiąże się z myśleniem abstrakcyjnym, kreatywnością, intuicją. Systematyczne uprawianie gimnastyki tai-chi kształtuje więc umiejętność harmonijnego używania w życiu zarówno intuicji jak i logiki.

Related posts:

  1. Poczuj miętę.

comment closed

Copyright © 2009 Dieta | Odchudzanie | Zdrowa żywność. All rights reserved.