You are here: Home // Porady // Dlaczego joga?

Dlaczego joga?

joga1Z medycznego punktu widzenia, najważniejsze dla organizmu jest sprawne działanie wszystkich układów. Motorem napędowym jest jednak układ krwionośny i oddechowy. To one pobudzają do pracy pozostałe. Tlen, który pobieramy z otoczenia, dzięki głębi oddechu może dotrzeć do każdego zakamarka naszego ciała, wypełnić płuca i zwiększyć ich pojemność. Podczas wykonywania asan, precyzyjne pomimo swojej powolności, ruchy aktywizują cyrkulację krwi. Zaczyna ona szybciej krążyć i tym samym zwiększać fizyczną wydolność organizmu.


W praktyce jogi odnaleźć można asany rozciągające ciało, wzmacniające i kształtujące poszczególne partie mięśni, uwalniające od napięć i stresu oraz relaksujące – od nich zaczyna się i kończy ćwiczenia.

Kiedy wykonujemy szybko jakiś ruch, nie jesteśmy jego świadomi, ponieważ czas jaki upływa od momentu skierowana sygnału od mózgu do ciała jest błyskawiczny. W momencie kiedy mamy więcej czasu na zastanowienie, stajemy się w pełni świadomi swoich ruchów i mechanizmów działania organizmu. Na takiej zasadzie „przemyślanego działania” funkcjonują asany. Koncentracja, którą uruchamiamy wchodząc w kolejne pozycje, nie spoczywa jedynie na częściach ciała czy mięśniach. Aby możliwe było zjawisko jakiegokolwiek skupienia uwagi, najpierw musi zostać wydany rozkaz z centrum dowodzenia – z mózgu. Aktywizuje się zatem całokształt człowieka, zarówno część fizyczna jak i umysłowa. Takie pełne zaangażowanie całego organizmu, zwiększa jego możliwości.


Joga jest studnią energii, jej akumulatorem. Stan, który zaczyna się udzielać podczas pierwszych ćwiczeń, bardzo szybko przenika do codzienności. Wytrwałość, która jest niezbędna podczas ćwiczenia jest również podstawą w osiąganiu wyznaczonych przez siebie celów. Joga daje dużo dobrego samozaparcia i determinacji. Uczy świadomości siebie ale i całego świata, co rzutuje również na relacjach międzyludzkich. Podobnie jak „chcąc zmieniać świat, trzeba zacząć od siebie” podobnie jest ze zrozumieniem – jeżeli będziesz znał i rozumiał własne emocje i zachowania będziesz mógł lepiej rozumieć innych. Taka otwartość i obiektywność oceny z pewnością zaowocuje w bezkonfliktowe kontakty. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia psychiki ludzkiej, która poczucie więzi stawia na piedestale. Ten stan symbiozy odbija się z kolei na samopoczuciu i nastroju.

No related posts.

Leave a Reply

Copyright © 2009 Dieta | Odchudzanie | Zdrowa żywność. All rights reserved.